Klinik Beslenme

Klinik Beslenme

Klinik nütrisyon temel olarak hastalık durumunda, hastaların doğal ve yapay beslenmesi ile ilgilenen interdisipliner bir alandır. Beslenme desteği, oral yolla (oral enteral beslenme), besleme tüpü aracılığıyla (tüple enteral beslenme) veya sindirim sisteminin kullanılamadığı durumlarda doğrudan damarlara yerleştirilen bir intravenöz kateter aracılığıyla (parenteral nütrisyon) sağlanabilir. 

 Avrupa Klinik Nütrisyon ve Metabolizma Derneği (ESPEN) malnütrisyonu “enerji, protein ve diğer besin öğelerinin yetersiz veya aşırı alımı (veya dengesizliği) sonucunda; klinik seyrinde, doku/vücut yapısında (vücut şekli, büyüklüğü ve kompozisyonu) ve fonksiyonunda ölçülebilir olumsuz etkilere neden olan beslenme durumu” olarak tanımlamaktadır. Uzun dönem yetersiz beslenme sadece protein-enerji malnütrisyonunu içermemekte diğer besin öğesi yetersizlerini de kapsamaktadır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan yetersiz beslenmenin görülme oranı toplumda %5-15, hastaneye yatan hastalarda ise %40 oranındadır.

 Hastanın alması gereken enerji, karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve eser element miktarları belirlenir ve gerektiği ölçüde özel karışımlar hazırlanır. Doktor ve diyetisyen ortak kararıyla uygun yol belirlenir ve yapay beslenme yapılır.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!