Hastalıklarda Beslenme

Hastalıklarda Beslenme

 Hastalıklarda beslenme, hastalık esnasında tedavi sürecini desteklemek ve hastanın hayat kalitesini artırmak amaçlı olarak uygulanır. Beslenme hastalıklarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak beslenme yalnızca hastalıklarda değil, hastalıklardan korunmak adına da her birey için çok önemlidir. Bu nedenle kişi hayatında küçük değişiklikler yaparak beslenme alışkanlıklarını düzeltmeli, ölçülü ve dengeli beslenerek ihtiyacı olan enerji ve besin değerini vücuduna almalıdır.

   Günümüzde çok sayıda hastalığın temeli beslenme sıkıntılarına dayanmaktadır. Beslenmek yalnızca aç karnı doyurmak değil, vücudun ihtiyacı olan besinleri vücuda vermek ve zinde, sağlıklı bir beden elde etmektir. Beslenme, hastalıkların temelinde de aktif rol oynayan bir sürece sahiptir.

   Hastalıkların ilerlememesi ve tüketilen besinlerden kaynaklı komplikasyonların oluşmaması için özel beslenme programlarının uygulanması gereklidir. Kronik ve kompleksli hastalıklarda danışanın hastalık derecesi ve yaşam koşulları dikkate alınarak diyetisyen eşliğinde hastalığa uygun beslenme alışkanlığı kazandırılmaktadır. Hastanın beslenme düzenini sağlaması ve hastalığına göre besinleri tüketmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkileyerek hastalığın ilerlemesinin önüne geçmektedir. Günümüzde yaygın olarak bulunan hastalıklar

Diyabette Beslenme

Hipertansiyonda Beslenme 

Metabolik Sendromda Beslenme 

Kanser Hastalarında beslenme 

Kemik Erimesi Hastalığında Beslenme

Kalp ve Damar Hastalıklarında Beslenme

Kronik Böbrek Hastalıklarında Beslenme 

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Solunum sistemi Hastalıklarında Beslenme

Besin Alerjileri

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!