Gebelik Ve Emzirme Döneminde Beslenme Desteği

Gebelik Ve Emzirme Döneminde Beslenme Desteği

İnsanların gelişim dönemlerine uygun şekilde, yeterli ve dengeli beslenmesi, sağlık için çok önemlidir.  Çocuk sahibi olmaya karar verilen ilk andan itibaren, hem  anne, hem baba adayı için bu konu daha da önem kazanır. Artık kendileriyle birlikte doğacak yeni bebeği de düşünmek zorundadırlar. Özellikle annede gebelik ve emzirme döneminde birçok değişikler meydana gelecektir. Gebe ve emzikli kadın, gebelik öncesi, gebelik dönemi ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenmeyi bilmelidir. Bununla birlikte bu dönemlerde beslenmeye bağlı olarak gerçekleşen sorunları da bilmelidir.

Gebelik döneminde gebe kadının enerji ve besin öğeleri ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyaç zamanında ve yeterli miktarda karşılanmadığında bebek büyümek ve gelişmek için anne dokularından ihtiyacını karşılar. Bunun sonucunda da annede çeşitli problemler ortaya çıkar ve annenin enfeksiyonlara karşı direnci azalır. Bu sebeple alınan tüm kalorinin karbonhidrat, protein, yağ, kalsiyum, vitaminler ve mineraller içermesi şarttır. Elbette başta karbonhidrat, protein, yağ dengesi olmak üzere annenin kişisel özelliklerine göre hazırlanan beslenme desteği, D vitamini ve vitamin B9 gibi çeşitli vitaminlerce, demir, iyot, sodyum ve diğer çeşitli minerallerce desteklenmelidir. Bu dönemde kötü alışkanlıklardan mutlaka uzak durulmalı, bol sıvı tüketilmelidir.

 Gebelikte beslenme desteği, besin zehirlenmesi, kansızlık, kabızlık, bulantı-kusma, ödem, diyabet, toksemi, mide yanması gibi çeşitli hastalıkların önüne geçilmesi konusunda da oldukça önemlidir.

 Emzirme dönemide en az gebelik dönemi beslenme kadar önemli bir süreçtir. Emzirme bebekler için en sağlıklı gelişim yoludur. Biyolojik ve psikolojik etki içerir. Bu dönemde yanlış bilinen bir algı vardır, gebelikte besin değerlerini doğru alan anneler emzirme döneminde bir an evvel eski kilolarına dönmeyi amaçlayarak beslenme alışkanlıklarını bozarlar ancak emzirme dönemi besin ihtiyaçları gebelik döneminden daha fazladır. Anne sütünün enerji, protein, mineral ve vitamin bakımından zengin olması ve annenin dengeli bir şekilde kilo verme sürecine girebilmesi adına bu dönemde beslenme desteğini sürdürmesi şarttır.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!