Beslenme Danışmanlığı

Beslenme Danışmanlığı

İnsan omnivordur (hepçildir). Diğer bir deyişle hem herbivor (otçul) hem de karnivor (etçil) bir türdür. Beslenme, karın doyurmak, açlık duygusunu bastırmak veya canı ne isterse yemek ve içmek değildir; sağlığı korumak ve geliştirmek böylece yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken davranıştır.

 Bireysel beslenme danışmanlığı da  ihtiyaca göre farklı nedenlerle olmaktadır. En sık kilo verme konusunda başvurular olsa da, kilo alma konusundan menopoz döneminde beslenmeye, hamilelikte gestasyonel diyabette kan şekeri kontrolünden, sporcularda performans artışını sağlayacak yiyeceklere kadar özelleşmektedir.

  Beslenme danışmanlığı için bir araya gelindiğinde profesyonel ölçüm yapıldıktan sonra yaşınız, cinsiyetiniz, beslenme alışkanlıklarınız , sağlık bilgileriniz, kullandığınız ilaçlar, fiziksel aktivite durumunuz, uyku durumunuz gibi bir çok size özel konu, birlikte sohbet ortamında ortaya konulacak ve bu sayede size uygun program hazırlanmasında büyük yol alınacaktır. Sizin yaşam tarzınıza ve tüm alışkanlıklarınıza uygun olarak, kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir program hazırlanmakta ve bu programın hazırlanmasında birlikte kararlar verilmektedir. Programda örnek menü oluşturulmakta ve bu menüyü uygulamada size özel neler yapabilecekleriniz anlatılmaktadır.

 Bireysel beslenme danışmanlığı programına başlamadan önce son 6 ay içerisinde yaptırmış olduğunuz kan sonuçlarınızı getirmeniz ve varsa doktor kontrollerinizi yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca diyet yapmanıza neden olabilecek herhangi bir engelinizin olmaması çok önemlidir.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!