Ramazanda Diyet Olur mu? Ramazan Ayında Nasıl Beslenilmelidir?

Ramazanda Diyet Olur mu? Ramazan Ayında Nasıl Beslenilmelidir?

Ramazan ayı yeme alışkanlıklarımızın sekteye uğradığı bir ay olduğundan bu ayda diyet yapmak fazlasıyla tavsiye edilmektedir. Üstelik, bu diyet sayesinde hem 1 ay boyunca oruç tutmuş olursunuz hem de sağlıklı beslenmeye özen göstererek kilo verebilirsiniz.

İnternette ve televizyon programlarında “Ramazan ayında diyet nasıl yapılır?” gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Özellikle de Ramazan ayında tutacakları orucun yemek düzenlerini bozacağı ve bu yüzden kilo alacakları korkusuyla pek çok kişi bu ayda hem diyet yapıp hem de oruç tutmanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada çoğu kişinin dikkat etmesi gereken şey iftarda ve sahurda yedikleri yiyeceklerin kalorilerine dikkat etmek ve yatmadan önce çok fazla yememeye özen göstermektir.

Ramazan Ayında Diyet Nasıl Yapılır?

Ramazan ayı aslında kilo vermek ve sağlıklı beslenmeye başlamak için harika bir aydır. Bu ayda abur cubur ve benzeri şeylere gün içerisinde erişimimizin olmayışı ve genelde sadece iftar sonrasında yemek yememiz sebebiyle sağlıklı bir yeme düzeni oturtabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve dengeli beslenmeye başlayabiliriz. Bu sebeple Ramazan’da, özellikle sahur sırasında ne yediğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Sahurda doyurucu ve az yağlı yiyecekler tüketmeniz hem gün boyunca açlığınızı bastırmaya yarayacaktır hem de sahurdan sonra yatacağınız için uyumadan önce fazla yağlı yiyecek tüketmemiş olacaksınız. Ramazan’da diyet yapıp yapamayacağınızla ilgili doktorunuza danışmayı da unutmamalısınız.

Uzun süreli oruç tutmak vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatacaktır. Bu sebeple, iftarda ve sahurda bağışıklık sistemini güçlü tutacak yiyecekleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu sebeple Ramazan ayında oruç tutarken ekmek ve tahıl grubundan yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Açlık hissinin fazla olacağını göz önünde bulundurursak güçlü bir bağışıklık sistemi önemlidir.

Ramazan’da sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle iftar zamanında aşırı yağlı ve bol karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak şarttır. Eğer bol yağlı ve karbonhidratı bol yiyecekler tüketirseniz kilo alırsınız.

Sahurda tüketilecek hafif lifli gıdalar sağlıklı bir Ramazan diyetinin olmazsa olmazıdır. Lifli gıdalar kilo almanızı önlemekle kalmayacak, sizi gün boyu tok tutarak açlığı daha az hissetmenize sebep olacaktır. Ramazan diyetinde susuzluk hissini gidermek için ise limonata veya komposto gibi içecekler tüketebilirsiniz. Mümkünse hazır limonata ya da meyve suyu gibi içeceklerden uzak durup evde kendi yaptığınız içecekleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Sıvı kalori tüketerek çok kolay bir şekilde kilo alabileceğiniz için işlenmiş her türlü meyve suyundan uzak durmanızı öneriyoruz.

Bunun yanında, iftarda tüketeceğiniz yiyeceklerin de porsiyonunu günlük kalori ihtiyacınızı karşılayacak şekilde ayarlarsanız kilo almaktan uzak durabilirsiniz. Ramazan diyetinin en önemli parçası da aşırı yememeye özen göstermektir. Çoğunlukla gün boyu aç kalan kişiler iftardan sonra aşırı yemek ya da tatlı yiyebiliyor ve aç kaldıkları için kilo almayacakları yanılgısına düşüyorlar. Bu yanılgıya düşmeyip sadece gerektiği kadar yemeye özen göstermelisiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Kategoriler

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!